….sokat gondolkodtam, hogy is fogalmazzam meg. Megpróbálom a legérhetőbb módon. Egyik ismerősömmel mentem el, mert már annyit hallottam a híres Arbeitsamtról, hogy saját magam voltam kíváncsi rá. A történet Passauban “játszódik”.
Letelt a 78 hét betegállomány, mivel mindegyik betegbiztosító kizárólag addig fizet. Ez nem csak egyszerre, hanem összeadódva is ki kell jönnie. Utána csak akkor fizet újra az adott betegségre, ha újabb 2 évet volt munkaviszonya.
Kapott a betegbiztosítótól levelet, hogy menjen be a munkaügyi hivatalba. Bement, bevitte azokat a dolgokat, amit előzetesen telefonon megkérdezett, és úgy gondolta, ez esetleg szükséges lehet még.
Ott kapott két tucat iratot, amit ki kellett tölteni, a bevitt iratokat lemásolva átvették.
Papírok kitöltve, visszavíve. Majd 2 napra rá kapott egy telefonhívást, hogy esetleg 3 órában tudna-e dolgozni? Mondta, hogy ő jelenleg beteg, nem alkalmas munkavégzésre.
Amikor legelőször bent járt, azt a felvilágosítást kapta, 3 hét az ügyintézés, amint minden papír leadásra kerül. Kapott papírokat ahol a kezelőorvosokat fel kellett menteni a titoktartás alól, a betegbiztosítót, a nyugdijfolyositót és úgy ámblokk mindenkit.
Várt, várta, mikor jön valami értesítés. Már 5 hét telt el, de se levél, se telefon nem jött. Ekkor bement, hogy még is hol tart az ügye?
Kiderült, hogy amit leadott, az úgy nem jó, a volt cégei nem küldték el az igazolást, hogy ő ott dolgozott.
Újabb levelek a cégeknek, orvosoknak, betegbiztosítónak.
Telefonon beszélt többször, személyesen volt bent többször.
Majd megint bement, kiderült, hogy senki nem tudja, ki és miért mondta, de amiket újra kértek tőle, azok régen megvannak….!
Na jó, de mikor fizetnek valamit, mert ugye a betegbiztosító által fizetett fizetés utáni 67% (ami csak 60% mert a többi elmegy járulékfizetésre) már régen fel lett élve. Nincs pénze se lakbért, se rezsit, se élelmet venni.
Azt mondták, még várni kell valamilyen iratot, utána utalnak. Napi szinten rá állt a reggel egy szelet kenyér, délben egy grízpuding és este csoki kombinációra, mert ugye az éhséget csillapítani kell.
Már 1 hete ment ez így, amikor kapott időpontot a munkaügyi hivataltól.
Bement, ahol egy külön szobában fogadta egy munkatárs.
Jelzem, az ismerősömnek pszichés betegsége van, amivel jelenleg is kezeli egy pszichológus. Közlekednie, koncentrálnia, emberek között lennie számára elképzelhetetlen, nem bírja jelenleg.
Amíg a betegbiztosító elismerte a betegségét, és fizetett neki betegállományt, addig a munkaügyi hivatal saját szakértői bizottsága MDK adott egy másik véleményt.
Elismerik, hogy beteg, de bizonyos korlátok között amennyiben kap munka ajánlatot tőlük, el kell fogadni, különben nem folyósítják a munkanélküli segélyt, ami ez esetben a betegállomány folytatása.
Ti mit tennétek, ha már 8 hete nem kaptok pénz, nincs tartalékotok, és 1 hete alig ettetek, és már 2 kg-ot fogytatok?
Persze, hogy elfogadta, mi mást tehetett volna.
Majd 1 hétre rá kapott egy levelet a munkaügyi hivataltól, hogy jelenjen meg, mert a szakmai előmenetelében (munka ajánlat) akarnak vele beszélni.
Csak nézett egy nagyot, mert a fiatalember azt a felvilágosítást adta, hogy azokkal a feltételekkel kizárt dolog, hogy találnának neki munkát….
Telefonált időközben a munkaügyi hivatal, akik közölték, náluk nincs felvezetve az, hogy beteg lenne és milyen megszabásokkal…Majd közölte a hölgy, hogy be kell mennie, és egy kompromisszumos megoldást kötni (a milyenre nem tért ki) ellenkező esetben nem folyósítják a betegnek a pénzt.
Passauban amúgy csak egy kirendeltség van, a központ Regensburgban van, a kifizető hely pedig Traunsteinban helyezkedik el.
A fiatalember annyiban volt segítőkész, hogy az illetőnek másnap be kellett mennie a munkaügyi hivatalba, kapott egy csekket, amit 3 órával később be tudott váltani a Postbanknál, mivel kizárólag ott lehet.
A hivatalos iratban az szerepel, hogy a megítélt összegből vonnak mindent, ami azt jelenti, hogy beleszámít mint szolgálati idő.
Most egy másik eset lenne, egy fiatalember. Más betegbiztosítónál. Ahogy látom, az AOK szereti hamar a betegeket kiírni.
Mit is takar ez maga mögött?
A betegbiztosítók nem tudhatnak a páciens betegségéről. Ennek hozzáféréséhez különböző papírokat kell aláírni, hogy betekintést tudjanak tenni. Na ezt az AOK elfelejti sorozatosan.
Jelzik levélben, hogy beszéltek xy orvossal és az alpján az ő MDK-juk azt állapította meg, hogy az illető munkaképes.
Mindegy, hogy nem tud mozogni, mert fáj a térde, és műteni kell, mindegy, hogy műtét miatt nem tud dolgozni, mert valamit az orvosok elhibáztak. Nem, nekik ez nem számít. Nekik egy a lényeg, ne kelljen fizetni a betegnek.
Ekkor jön megint képbe a munkaügyi hivatal.
Iratokat be kell adni, mindent le kell adni.
Majd kap egy időpontot, ahol elbeszélgetnek az előmeneteléről.
Na most leszek nehéz helyzetben, hogy ez érthető legyen.
Jogosult munkanélküli segélyre, de akkor a kiküldött ajánlatokat el kell fogadnia. Két lehetőség van.
- Át megy a Jobbcenterhez, ahol igényel ALGII. ami már nem munkanélküli segély, ha nem egy sima segély. Itt figyelembe veszik, hogy van e felesége, élettársa, mennyi a vagyona, és sorolhatnám. Amennyiben van, a vagyont fel kell élni, ha pedig van feleség, férj, élettárs (ami alapjáraton nem számít semmibe bele Németországban!), akkor ha ő keres annyit, hogy 2 fő mondjuk megéljen, nem jogosult semmire, sőt még a betegbiztosítását ami 170 EUR is fizetni kell.
- Marad a munkanélküli hivatalnál, fizetik is a járulékot, de a BFZ keretén belül működő iskolába (változó idő intervallumok) 4-6-8 hónap nyelvet és szakmát is tanulhat. Ebben az esetben nem kap ajánlatokat, mivel tanulói státuszban van. Fizeti a német állam.
Na és itt jön a csavar. Nem csak egy BFZ van Németországban. Aki oda jár akár nyelvet vagy szakmát tanulni, nem kap róla semmilyen bizonyítványt, csak egy papírt, hogy részt vett a foglalkozásokon. Magyarán mondva, kitörölheti a popóját vele….
Mint korábban írtam, egy ismerősöm dolgozik ott. Na a BFZ úgy áll hozzá, hogy őket az állam fizeti a hallgatók után. Nekik az az érdekük, hogy a pénzt megkapják, így hiába nincs ott xy, akkor is beírják, hogy jelen volt. Csupán csak azért, hogy pénzt lássanak belőle…
Az említett hivatalok áldásos munkájával nem csak egy külföldi, hanem maga a német ember sincs megelégedve. Számtalan cikk és interjú is található a net segítségével.
Most jutottam el oda, hogy a gyomrom fordul fel…!
Hogy engedhet meg magának ilyet egy ekkora ország?
Miben különböznek attól az országtól, ahonnan eljöttem? Érdemes volt ekkora árat fizetni?
A választ mindenkire rábízom, én hatalmasat csalódtam….
Ez az az ország, ahol a neved hallatán (ha nem német hangzású) nem tudnak telefonon felvilágosítást, ügyintézést, bármit adni, lecsapják. Az Agentur für Arbeit munkatársai mindig más felvilágosítást adnak, később letagadják. A leadott iratokról, tájékoztatásról nem hajlandóak semmiféle írásos visszajelzést adni. Fültanúja voltam, amikor azt mondta az ügyintéző, ő ad erről írásos dokumentumot, de akkor nem kap majd xy munkanélküli segélyt, az álláskeresés időszakára. Lekezelően, lealacsonyítóan bánnak az emberrel. Holott senki nem önszántából kerül oda, a munkaadóknál tíz esetből kilenc és fél esetben ha valaki beteg lesz, nem tudnak számára munkát biztosítani, munkaszüneti napok nélkül dolgozik hetek óta és sorolhatnám, egyszerűen lassabb lesz, na akkor már fel is mondanak. A munkaszerződésben rögzített óraszámok általában 37, 5 óra, de olyan emberről nem hallottam, aki nem napi 10-12 órát dolgozna, vagy ha csak részmunka időben dolgozik (nőket előszeretettel foglalkoztatják így) akkor 6 óra helyett 8-10 óra, ami nem kerül kifizetésre. Egyszerűen letagadják a munkaadók, mindenféle indokkal levonják, így részben kapod csak meg a fizetésed. Aki azt mondja, hogy Németországban lehet dolgozni 37,5 órás munkaidőben semmi vagy épp csak túlórával és elégedett a fizetésével, mert meg is tud belőle élni, az nem a valóságot tükrözi.
Három napod van bemenni az Arbeitsamtra, különben három hónapig büntiben leszel sperrzeit, nem kapsz semmilyen pénzbeli segítséget. Hiába van gyereked, hiába vagy egyedülálló, vagy bármi, nem kapsz semmit – a betegbiztosítást is magadnak kell fizetni!
“Németországban mindenkinek azonos lehetőségei vannak, de nincsenek azonos esélyei. A rendszer azonos feltételeket biztosít, de igazságosságot nem.” Gunther Niermann, dortmundi segélyszervezet elnőke
pixabay.com
Oldalamon megtalálsz itt.
Kommentek