Sok oldalon írnak ezen témában. Sok magyar nyelven íródott oldal is ír róla. Azt írják, aki 5 éve fizeti a törvényes nyugdijbiztosítást és legalább 3 éve fizették ott a dijakat (gondolom az ott Németországot takar). Ez rendben is van. A kiszámítás alapja az addigi bruttó kereset. De mi van utána?
Nem titok, korábban az oldalamon leírtam, hogy az eddigi német munkaviszonyom után mennyi nyugdíjra számíthatok majd 20 éve múlva, nyugdij, nem rokkant. Nos, az kemény 355 EUR-ra jött ki. Mondjuk abból sem lehet még manapság sem megélni, akkor nem tudom mi lesz, de szerintem a megélhetésre mindez kevés lesz.
Persze a magyar jogviszony nincs benne, de valljuk be, nem is számítok nagyon semmire sem. Nem lesz miből…..
Na akkor egy konkrét példa:
Adott egy házaspár, középkorúak. Mindkettőt a német állam leszázalékolni akarja. Az eddigi kereseteik alapján (Németország és EU) amire jogosultak, az talán 350-400 EUR havonta (még folyamatban van az EU területéről az igazolt munkaévek). Amennyiben ez nincs meg, az állam kipótolja, mert fejenként mivel párok így jelenleg 2018-ban 374 EUR/hó (egyedülállóknak 416 EUR). Fizetik a lakhatást, a fűtés és vízhasználatot, betegellátást, gyógyszereket. A TV-net-telefon és TV adó, villanyszámla és egyebek már a pár dolga kigazdálkodni abból az összegből, amit kapni fognak. Ami maradhat havonta ezek kifizetése után 550-600 EUR (forintosítok is, mert van aki nem tudja, ez mekkora összeg: 167.000 – 183.000 Ft 2 főre.) Ez lehet így leírva soknak tűnik, de német viszonylatban nagyon kevés.
Ebben az esetben a munkanélküli támogatás, HARZT IV más néven ALG II ( Arbeitslosengeld) ami olyan mint a szociális segély (Sozialhilfe) lép életbe.
Csak egy linket teszek be, a többiről már tettem az oldalamra be linkeket:
Jelenleg Németországban ilyen esetben jogosultak lakástámogatásra, 1 főnek jár 45 nm, további bejelentett fő növeli 15 nm-el. Tehát nekik van egy egyetemista gyermekük is, így 45 nm + 2x 15 nm – 75 nm jogosultak. Amennyiben a család állapotában változás áll be, akkor annak megfelelően fizetik a lakhatást is. Magyarul: mondjuk a legrosszabb, az egyikük eltávozik. Akkor csak 45 nm és 15 nm a gyermekre, ha még ott lakik. A feletti részt maguknak kell kipótolni a kézhez kapott pénzből.
Kihez kell fordulni annak, aki ilyen helyzetbe kerül? Jobcenter – sajnos magyar megfelelője nincs. Ez egy hivatal, ahova már azok az esetek kerülnek, amiben nehezen lehet vagy egyáltalán nem lehet segíteni. Az ügyintézők hozzáállásán sok múlik itt!
Mivel rendelkezhet az, aki ilyen helyzetbe került? Konkrétan semmivel. Ha van tartalékuk, azt fel kell élni. Nem lehet sem megtakarított pénzük, értékpapírjuk, értékes festményük, arany, saját tulajdonú ház/telek/nyaraló (ameddig az nem kerül eladásra, és nem élik fel, addig nem kapnak támogatást sem, vagy ha az ügyintéző jóindulatú, akkor az eladás után a kifizetett összeget vissza kell szolgáltatni, a maradékot felélni) de az ügyintéző dönti el saját hatáskörben, hogy maradhat-e gépjármű a tulajdonukban vagy nem.
Milyen egyéb bevétele lehet annak, akit leszázalékolnak? Mondhatom semmi. Amit esetleg mellette tud keresni, azt beszámítják abba az összegbe, amit kap a német államtól, és azzal csökkentett összegre jogosultak csak.
Miről kell tájékoztatni a német államot? Konkrétan mindenről. Aki ennek nem tesz eleget, azt 5000 EUR, azaza ötezer euro büntetésre ítélik. Ezt ugye nem tudja kifizetni, így ebben az esetben a német állam által üzemeltetett, büntetés végrehajtásra alkalmas (börtön) letöltheti a rá kiszabott büntetését, mert más módja nem biztosított.
El lehet-e hagyni Németországot ezen összegek fizetése alatt? Nem. Aki elhagyja, azt megbüntetik, lásd feljebb. Ill. ha mégis kénytelen elhagyni, abban az esetben tájékoztatni kell a kifizetőhelyet, akik kérik annak indokát, a befogadó személy igazolását, ill. azt, hogy az ott töltött időben miből élt meg. A német állam által adott segítség nem használható más országban. Az ügyintéző dönti el, hogy mit és mennyit enged. Évente maximum 14 nap vehető igénybe, de nem nyaralás céljából (pl: temetés, házasságkötés, tárgyalás, stb. esetében indokolt).
Mi a megoldás? A legjobb ebben az esetben a régi keletnémet területen nézni valami lakhatást, mert ott olcsóbbak a bérlemények is és maga az élet is (meghatározott maximalizált összeget fizet a német állam az x nm-re). Mivel én is éltem ott, kijelenthetem, hogy kb. 10-15% olcsóbb a mindennapok és minden kapható, mint más német területeken. Sajnos munkahelyek kevésbé vannak, és a bérek is kevesebbek. Így ezért van az, hogy ott kevesebb ember él.
Összegzés:
Aki ilyen helyzetbe kerül, az maga a mély szegénység. Abból kimászni egyszerűen lehetetlen. Mennyivel jobb ez, mint abból az országból, ahonnan jöttél? Semennyivel, mert a befolyt összegből egy normális és minimális életszínvonalat nem lehet tartani. A megélhetéshez kevés, az éhenhaláshoz sok. Aki pedig nem szerezte meg a német állampolgárságot (szigorú feltételei vannak), az az anyaországa állampolgáraként élhet távol mindenkitől.
pixabay.com
Oldalamon megtalálsz itt!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: