Munkám során lehetőségem nyílt beszélgetni, egy húszas évei elején járó szír fiatalemberrel. Nevezzük Mohamednek. Német nyelvtudása B1.
Mohamed, mikor kerültél Németországba és miért?
2015-ben érkeztem. Azon a részen ahol családommal éltünk nem volt háború, és jelenleg sincs. Bevallom őszintén, nagyon féltem, hogy azon a területen is lesz, így elmenekültem.
Családod most is Szíriában él?
Igen. Mondhatom, édesapámnak jól menő vállalkozása van, tulajdonunkban van 4 ház, kiemelkedő anyagi körülmények között élnek. Ők épségben vannak, szerencsére elkerülte őket eddig a háború.
Mondanál valamit, ami a legjobban meglepett Szíriához képest?
Igen, Szinte minden. Szíria egy csodálatos ország, A klíma, a házak és az emberek is. Nagyon alacsonyak az árak. Ott az a fogalom, hogy rezsi, nem ismert. Senkinek nem kell fizetnie semmilyen szolgáltatásért (víz, villany, telefon, stb.) Lakáshoz, házhoz minimális összegért lehet hozzájutni.
Annyira alacsonyak az árak, ha valaki egy évig dolgozik, akkor tíz évet nem kell dolgoznia. Nem kell annyit tanulni, ha valaki egy komolyabb munkahelyen akar dolgozni.
Na én ezen nagyon meglepődtem, és elkerekedett a szemem. Mondta is Mohamed, hogy sejtette, ilyen lesz a reakcióm.
Most mit csinálsz Németországban?
Tanulok. Jelenleg egy 3 éves képzésben veszek rész. A nagy vágyam az, hogy mérnök legyek. 3 hét gyakorlat, egy hét továbbképzés.
Ezek után már dolgozhatsz mint mérnök?
Sajnos nem. Még le kell érettségiznem, majd utána jöhet az egyetem. Ezt is nem oly régen tudtam meg. Nagyon ledöbbentem rajta, nem gondoltam, hogy ennyit kell tanulni hozzá. Most el is bizonytalanodtam, mert Szíriában nincs így. Ott 6-12 éves korig kötelező az iskola. Utána van egy előkészítő a továbbtanulásra vagy szakmai felkészítő, ami mindkét esetben 3 éves.
A német állam miben segít Neked?
Fizetik a lakhatásom (lakás), annak a berendezését, a rezsim, a betegbiztosításom, ha szükséges a gyógyszereket, kapok ingyen bérletet az utazási eszközökre, a jogosítvány megszerzése – órák és vizsga ingyenesen, térítésmentesen kaptam német nyelvórákat, és kapok térítésmentesen angol nyelvórákat is, mert a mai világban ezek szükségesek. Az összes tanulmányom, legyen az egyetem is, az állam fizeti ameddig tanulok. Nekem csak a ruházkodásra és az élelemre kell költenem.
Tudom, nem szokás ilyet kérdezni, de megtudhatjuk, mekkora körülbelül az az összeg, amiből élned kell havonta egyedül?
Majd 500 EUR, konkrétan 476 EUR kapot. Bevallom, nagyon kevésnek tartom ezt az összeget, mert ebből félretenni nem tudok.
Itt sűrűn elkezdtem pislogni…
Mohamed, ne vedd pofátlankodásnak, sértésnek. Ez a segítség nagyon is sok a német államtól. Szerintem Te is tudod, nem csak Te vagy itt, ilyen helyzettel. Sok embernek ez az összeg, és a juttatások többet is jelentenének, mint az gondolnád. Vannak menekült családok, ahol ez az összeg sokszorozódik és kapnak gyermekek után is pénzt. Mások mindezért keményen dolgoznak, itt a tét a talponmaradás, a megélhetés.
Mohamed csak néz, és azt mondja, de a családjának nagyon jól megy Szíriában, ott semmi nem ilyen nehéz, nem kell semmiért fizetni…..
Én ezt leírtam, a mondattak alapján. Hogy ez a tényleges valósággal egyezik e, azt én nem tudom ellenőrizni. Mohamed által mondottak valóságtartalmáért felelősséget nem tudok vállani.
Nem a vitakeltés, a lázítás a célom. Szíriában máshogy működnek a dolgok. Ezt nem kell senkinek sem elfogadni, ez a cikk csak egy kis betekintés. Mindenki élete más. El lehet gondolkodni, hogy miért van az a sok EU-n kívüli migráns az utcákon, telefonokkal a kezükben, miért ücsörögnek a kávézókban beszélgetve. Számukra ez a természetes, az EU élet pedig számukra nem csak szokatlan, hanem egyenesen felfoghatatlan, miért működik így. Ez a kultúrális különbségeknek köszönhető. A kérdés csak az számomra, lehet e ekkora változást elfogani részükről…?!
Neked mi a véleményed? Érdekelnek írásaim? Ird meg itt!
pixabay.com
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: